Gry i zabawy edukacyjne (2024)

mgr Monika Król

Zaczynamy!

Gry i zabawy edukacyjne

1.Gry i zabawy – aspekt definicyjny i klasyfikacyjny 2.Znaczenie zabawy w życiu dziecka 3.Pobawmy się razem! - czyli o grach i zabawach w edukacji przedszkolnej. 4.Bawimy się i uczymy – gry i zabawy w edukacji wczesnoszkolnej 5.Techniki zabawowe w pracy z dziećmi w wieku przedszkolnym oraz w młodszych klasach szkoły podstawowej 6.Jak wykorzystywać gry i zabawy w edukacji? 7.Projektowanie zajęć własnych z wykorzystaniem gier i zabaw

Gry i zabawy edukacyjne

Zabawa ma historyczny charakter – zmienia sie i kształtuje pod wpływem historycznie społecznych warunków, w jakich dzieci się wychowują.

Zabawa dziecka jest odzwierciedleniem poznanej przez nie rzeczywistosci.

Zabawa jest zjawiskiem społecznym, a nie biologicznym - rozwija sie pod wpływem otoczenia i działalnosci dziecka.

Co to jest zabawa?

Zabawy dzieci sa bardzo różnorodne, dlatego klasyfikuje sie je według rozmaitych kryteriów. W zależnosci od poziomu własnej aktywnosci dziecka wyróżniamy zabawy swobodne - podejmowane z inicjatywy dziecka i kierowane przez rodzica lub nauczyciela. Natomiast biorąc pod uwagę liczbę dzieci uczestniczacych w zabawie wyodrebniamy zabawy indywidualne i grupowe.

Rodxzaje zabaw

inna klasyfikacja zabaw edukacyjnych

W zależnosci od poziomu uspołecznienia dzieci przebywajacych w grupie możemy wskazac trzy rodzaje zabaw: równoległe – gdzie dzieci bawia sie obok siebie, ale nie ze soba; zbiorowe – gdzie dzieci bawia sie wspólnie, lecz nie dziela miedzy siebie ról i funkcji; zespołowe - podporzadkowane wspólnemu celowi, z podziałem ról, przywódca i wykonawcami poszczególnych zadan.

ZABAWY KONSTRUKCYJNE,

ZABAWY MANIPULACYJNE,

zabawy ruchowe.

zabawy dydaktyczne,

W literaturze napotka sie róne rodzaje klasyfikacji zabaw

ZABAWY TEMATYCZNE,

Funkcja zabawy

Zabawa jest swoistą formą uczenia się dzięki, której dziecko zdobywa wiadomości, umiejętności i sprawności. Utrwala też i doskonali przyswojone już sposoby myślenia i działania, a ponadto rozwija możliwosci umysłowe, wzbogaca zasób wiedzy o otoczeniu.

Zabawy manipulacyjne – wystepują najwcześniej w rozwoju dziecka już w 4-5 miesiacu życia, gdy dziecko osiagnie sprawność chwytania. Najpierw dziecko oglada, obserwuje i uczy sie poznawać przedmioty po ich wygladzie oraz zapoznaje sie z ich powierzchnia i kształtem. Przez uderzanie uczy sie poznawać przedmioty po wydanym przeznie dźwieku. Nastepnie działa za pomocą przedmiotów, wykonując daną rzeczą to, do czego sie ona nadaje.

Zabawy konstrukcyjne – polegaja na tworzeniu tzw. „dzieła” z dowolnego materiału, a wiec dotychczasowa manipulacja staje sie zabawa konstrukcyjna, gdy dziecko spostrzega i uswiadamia sobie swoje „dzieło” .Do tego rodzaju zabaw W. Okoń zaliczył budowanie z klocków, rysowanie, pisanie, budowanie z piasku, z gliny, opowiadanie, spiew,robienie wycinanek, układanie obrazków, bawienie sie kalkomania, robienie łancuszków, puszczanie baniek mydlanych, rzucanie cieni na sciane itp.

zabawy konstrukcytjne

Zabawy tematyczne – określane również jako: iluzyjne zabawy fikcyjne, zabawy w odgrywanie roli, zabawy dramatyczne, zabawy naśladowcze i odtwórcze, a także zabawy twórcze oraz udawane i przedstawiane. Istota zabawy tematycznej jest działanie polegające „na oddziaływaniu na przedmioty, na przeistaczaniu i na opanowywaniu ich, czyli podporzadkowaniu przedmiotów władaniu osoby działajacej”.

zabawy tematyczne

Zabawy i gry dydaktyczne – są określonego rodzaju rozrywką umysłową, istotma jest ocena jego wysiłków, porównywalna z wynikami innych uczestników zabawy. Do gier i zabaw dydaktycznych K. Tyborowska zalicza loteryjki, zagadki, segregowanie, podkreslajac, że w tych zabawach dziecko musi się podporzadkować określonym regułom i przepisom.

https://www.youtube.com/watch?v=XiBjP-0Nml0

W zabawie dydaktycznej stawiamy przed dzieckiem określone zadania do rozwiązania, ponieważ w procesie rozwiązywania tego zadania najbardziej czynny jest umysł dziecka zabawy te określane są jako nauczające.Zabawy ruchowe – sa bardzo różnorodne, gdyż wyczerpują wszystkie rodzaje własciwych człowiekowi naturalnych ruchów. Oprócz ruchu wystepują w nich treści intelektualne, mające wyraz w temacie i czynnościach zabawowych.

Zabawa jest szczególnym rodzajem aktywnosci dziecka, która w rozmaitych formach przewija się przez jego życie. Odgrywa ogromną rolę w rozwoju dziecka, stanowi dla niego główną formę poznawania rzeczywistosci: uczy, wychowuje, rozbudza określony stosunek do otoczenia społecznego, daje możliwości zdobycia doświadczenia i widomosci, stwarzając także warunki pobudzające do komunikowania się, myślenia i twórczości oraz jest zródłem wielu przeżyć i radości.

Znaczenie zabawy w rozwoju dziecka

Role zabawy

  • jest ważnym czynnikiem wychowania moralnego,
  • znaczaco wpływa na fizyczny rozwój dziecka;
  • kształtuje jego sprawnosci i umiejętności;
  • rozwija myslenie przyczynowo – skutkowe;
  • wywołuje uczucie zadowolenia i satysfakcji;
  • uczy współdziałac z innymi oraz podporzadkowywać się przepisom i prawidłom obowiazujacym w grupie;
  • pozwala na poznanie i zrozumienie swiata oraz rozróżnianie fikcji od rzeczywistości.

Wiek przedszkolny

Szczególne znaczenie zabawa odgrywa w wieku przedszkolnym, kiedy to następuje przejście od zabaw indywidualnych do zabaw zespołowych. Zabawa zespołowa spełnia istotna rolę w socjalizacji dziecka, które musi podporzadkowac swe osobiste dażenia i chęci wspólnym projektom. W zabawie tkwi także element autoedukacji polegajacy na tym, że dziecko samodzielnie radzi sobie z problemami, wypróbowuje swe siły i możliwosci, pokonuje opór jaki stawia mu materiał i tworzywo w toku działania oraz dobiera odpowiednie akcesoria i symbole konieczne do inscenizacji.

ekspresja ruchowa

Zabawa jako srodek ekspresji oraz podstawowy rodzaj działalnosci w wieku przedszkolnym w sposób naturalny zaspokaja potrzebe ruchu, emocjonalnych doznan i przeyc estetycznych, oraz społecznych kontaktów z innymi dziecmi i dorosłymi. Stwarza te okazje do zbierania doswiadczen i obserwacji oraz wiae sie z twórczoscia plastyczna, konstrukcyjna oraz z ekspresja słowna, ruchowa, muzyczna i wokalna.

Duże znaczenie przypisuje się swobodnej działalnosci dzieci, która nie tylko zaspakaja potrzebę ruchu i działania, ale pozwala równie na wyzwolenie inicjatywy, pobudza wysiłek umysłowy, ożywia wyobraznię i pamięć oraz daję okazję do podejmowania prób w celu pokonywania trudności.

Zabawy konstrukcyjne rozwijaja w dziecku tzw. wyobraznie przestrzenna oraz ucza planowania i rozplanowywania swoich czynnosci w mysli i w wyobrazni. S. Szuman twierdzi, e: „Przez budowanie uczy sie małe dziecko bowiem i rozwija swój umysł, podobnie jak przez ksiake uczy sie i rozwija umysłowo dziecko w szkole”.

Najmłodsze dzieci gromadza doswiadczenia za pomoca zabaw manipulacyjnych, w trakcie których zdobywaja widomosci o zewnetrznych własciwosciach przedmiotów. Zabawy te rozwijaja umiejetnosci technicznego i praktycznego obchodzenia sie z zabawkami i przedmiotami codziennego uytku. W wieku przedszkolnym manipulacja przeradza sie w zabawe badawcza, w której przedmiotem działania jest otaczajaca dziecko rzeczywistosc.

dlaczego gry edukacyjne?

Zabawy konstrukcyjne rozwijają w dziecku tzw. wyobraźnię przestrzenną oraz ucząplanowania i rozplanowywania swoich czynności w myśli i w wyobraźni. S. Szuman twierdzi, że: „Przez budowanie uczy sie małe dziecko bowiem i rozwija swój umysł, podobnie jak przez ksiażkę uczy się i rozwija umysłowo dziecko w szkole”.

Wielostronny wpływ na rozwój dziecka maja w szczególności zabawy tematyczne. Już w toku gromadzenia treści do zabawy udział biorą prawie wszystkie funkcje poznawcze dziecka, takie jak spostrzegawczość, uwaga, pamięć, wyobraźnia i myślenie. We wspomnianych zabawach u dziecka rozwija się również pomysłowość, zaradność i inicjatywa. Podkreśla się także niemal nieograniczoną możliwość ekspresji emocji i uczuć podczas zabaw tematycznych, oraz możliwość wyładowywania napiec nerwowych i konfliktów wewnetrznych. Dlatego zabawy te mogą pełnić funkcje diagnostyczne i psychoterapeutyczne.

Wiele ważnych funkcji poznawczych, kształcacych i wychowawczych spełniaja zabawy dydaktyczne. Służą one gromadzeniu materiału poznawczego oraz utrwalaniu i operowaniu zdobytymi informacjami. Można nazwać je zabawami poznawczymi, gdyż pełnią rolę wspomagajacą w zakresie uświadamiania istoty poznanych rzeczy, zjawisk i prawidłowości oraz sensu dokonujących się na oczach dziecka przemian.

Nie możemy zapominać o ogromnym znaczeniu zabaw ruchowych, które kształtują u dziecka jego sprawność, koordynacje ruchów i orientacje przestrzenną. D. Kubicka uznaje zabawę jako istotę tworzenia, bowiem dziecko, bawiąc się, używa swych twórczych zasobów, a jednocześnie dzięki zabawie rozwija myslenie dywergencyjne. Szczególne znaczenie przypisuje autorka zabawom w role, które stymuluja twórcze myslenie i zapowiadaja twórczość w pózniejszym okresie życia. Reasumujac powyższe rozważania można z całą pewnością stwierdzić, że zabawa spełnia jedna z podstawowych ról w rozwoju życia dziecka. Znajduje ona odzwierciedlenie w każdej dziecinie jego działalności. Zabawa - jako swoista „szkoła życia” winna być podstawowym narzedziem pracy z dziecmi w wieku przedszkolnym i młodszo szkolnym.

relacja - a rozwój?

Podstawą do wspierania rozwoju jest relacja. Jest to najważniejszy fundament, aby dziecko mogło się rozwijać. Funkcją dobrej relacji jest danie dziecku poczucia bezpieczeństwa. Kiedy dziecko czuje się bezpieczne, ufne wobec rodzica, jego potrzeby zostają zaspokojone, wówczas stanowi to najlepszą bazę, aby wdrożyć wszelkiego rodzaju dodatkowe stymulacje i działania mające na celu dodatkowy rozwój. Ta zasada jest jednak tak samo ważna na każdym etapie życia dziecka. Warto dbać o relacje w miarę możliwości każdego dnia.

KalamburyZabawy sensorycznezabawy słowno-muzyczneukładanie puzzlikonstrukcje z klockówdominorobienie zakupów i zabawa w sklepzabawy badawcze, eksperymenty i quizy

https://www.youtube.com/watch?v=PSIZdjKSuu8&list=PLJHmL-U06pefZ-lcVUbIYaB_-o_EqI8os&index=1

ciężarówka

wiosenna wisząca ozdoba

sprasowane liście

części kwiatka

letnie wakacje

Bee, owieczka, bee

gąsienice ze skarpetek

gdybym mógł być kwiatkiem

była sobie gąsienica

motyle

przemiana

piosenka kwiatka

gry i zabawy edukacyjne

woda ze stawu

nasza księga jajek

zaproszenie

koncert

paluszki

łakomczuszek

karuzela

twarza w twarz

drabiny

w sadzie

bęk

własny język

stopnie trudności

jestes kartką papieru

trzy kroki do tyłu

mimicry

trzymaj inaczej

agon

inne zabwy edukacyjne

chmury

dziecioł stuka: stuk, stuk, stuk

tańczące dżdżownice

szaleństwa w sklepie zoologicznym

Kwietniowe ulewy, majowe kwiaty

Ptasie gniazda

Segregowanie kwiatów

Projektowanie krajobrazu

jadalne części roślin

Tabela ulubionych zwierzaków

Zabawy paluszkowe

Zbliża, buduje relacje, utwierdza w poczuciu bezpieczeństwa, zachęca do aktywności. Zabawy paluszkowe są łatwe do zastosowania w każdych warunkach. Angażują one nie tylko uczestników, ale i prowadzących. W obecnej sytuacji, kiedy ze względu na panujące warunki prawie cały czas spędzamy w domu i izolacji sa one zbawienne. Pomagają zorganizować czas naszym uczestnikom zajęć, umożliwiają współuczestnictwo, bliski kontyakt z jednoczesnym rozwijaniem motoryki małej.

Zabawy mają pozytywny wpływ na rozwój , zboogacają repertuar ruchów, uspriawniają manualnie, zaspokajają potrzeby ruchowe, dostarczają delikatnych bodźców dotykowych, motywują do poznania świata za pośrednictwem rąk i nóg, umozliwiaja poznanie własnego ciała, stymulują percpecję wzrokową, zapoznają się z niewerbalnymi sposobami komunikowania się. Dając poczucie bezpieczeństwa nie stwarzają specjalnych sytuacji do niepowodzenia, wyzwalają radosne reakcje uczestników oraz wzbogacają kontakt społeczny z osoba dorosłą dorosłą.

https://www.youtube.com/watch?v=qa1bA4z3-AE

https://www.youtube.com/watch?v=KMi9_LcvWgU

https://www.youtube.com/watch?v=RPt24yOqJ0w

https://www.youtube.com/watch?v=7tBVZINpUAw

https://www.youtube.com/watch?v=101bgVYPmjs

Zabawy kołowe

zabawy kołowe

Zabawy muzyczno-ruchowe polagające na podśpiewywaniu melodii przez nauczyciela, który równocześnie pokazując gesty obrazujące ruch słów śpiewanych uczy dzieci piosenki, melodii i wzmacnia ich rozwój ruchowy.Zabawy te łączymy z pora roku, w której prezentujemy dzieciom. Jest ciekawą i atrakcyjną formą zajęć edukacyjnych w sali przedszkolnej.

Gry i zabawy na percepcję

percepcja, co to jest?

proces twórczy, polegający na aktywnym odbiorze, analizie oraz interpreqatcji zjawisk zmysłowych. W procesie tym aktualnie zachodzące informacje zmysłowe przetwarzane są w taki sposób, aby zgadzały się z zarejestrowaną w pamięci jednostki wiedzą o otaczającym świecie.Nieodzownym czynnikiem warunkującym ten rozwój jest aktywność uczestnika. Nagromadzone w pamięci, w wyniku tej aktywności uczestnika spostrzeżenia stają się podstawą dla rozwoju wyobraźni, której zadaniem jest przetwarzanie ich, tworzenie nowych obrazów umysłowych - wyobrażeń. W zależności od tego, w jakim stopniu odtwarzają oni postrzeganą aktywność.

  • balonowe zagadki
  • dźwiękowe jajka
  • grzechotanie grochu
  • zabawa z galaretką
  • dobieramy liście
  • kartkowanie książki
  • papier czy plastik
  • marsz pracowników fabryki śledzi
  • kamień w wodzie
  • lustereczko
  • woda smakowa
  • smakowe saszłyki
  • relaksujące drzewo

Zabawy na percepcję dotykową

Celem tych zabaw jest uwrażliwienie i usprawnienie dotyku, co staje się możliwe dzięki wykonywaniu określonych ćwiczeń, takich jak, rozpoznawanie dotykiem przedmiotów, określanie właściwości materiałów lekki-ciężkitwardy-miękkigładki-szorstkiciepły-zimny-ćwiczenia precyzji dotyku. percpecję węhową i smakową

Gry i zabawy na współpracę

tworzenie zespołu

współdziałanie

nauka sztuki kompromisu

wspólne rozwiązywanie problemów

wzmacnianie kompetencji społecznych

współne uczenie się od siebie nawzajem

efektywność

współpraca

dom olbrzyma

gąsienica

krzesło elektryczne

wyścig łańcuchowy

Gry i zabawy ruchowe

ruch to podstawa rozwoju dziecka

10-15 minut gier ruchowychzasady wyjaśnione przed ich rozpoczęciemdobra zabawaPrzykłady:komisja mieszkaniowakto zmienił miejsce?zabawy z wykorzystaniem placu zabaw, liny, skakanek, piłek i innych sprzętów wyścigi, gry zespołowewyścig z pudełkiem zapałek

vs

genially

canva

zabawy interaktywne

https://www.genial.ly/

https://www.canva.com/

interaktywne zabawy edukacyjne

Learning apps

https://learningapps.org/3424717

  • 365 niegłupich zabaw po szkole : jak nie spędzać czasu przed ekranem / Sheila Ellison, Judith Gray. - Warszawa : Wydawnictwo W.A.B., 2010, sygn. 31232
  • 85 gier i zabaw : origami, zgadywanki, sudoku, wycinanki / il. i oprac. Piotr Kozera. - Janki k. Warszawy : Agencja Wydawnicza Jerzy Mostowski, 2014, sygn. 32710
  • Bawię się i uczę : edukacja przez ruch i drama w kształceniu wczesnoszkolnym / Dorota Dziamska, Maria Gudro. - Kielce : Wydawnictwo Pedagogiczne ZNP, 2010, sygn. 31851
  • Co dzień mądrzejsze : 365 gier i zabaw kształtujących charakter, wrażliwość i inteligencję emocjonalną dziecka / Denise Chapman Weston, Mark S. Weston. - Warszawa : Prószynski i S-ka, 1999, sygn. 29309
  • Domowe zabawy logopedyczne / Małgorzata Dembińska. - Warszawa : Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne, 1994, sygn. 28509.
  • Dziecko w świecie zabawy : zabawa i radość w literaturze, muzyce i życiu codziennym / Bronisława Dymara, Alina Górniok-Naglik, Jadwiga Uchyła-Zroski. - Kraków : Oficyna Wydawnicza "Impuls", 2009, sygn. 30835.
  • Efektywne i atrakcyjne metody pracy z dziećmi/ Mariola Jąder. - Kraków : Oficyna Wydawnicza "Impuls", 2009, sygn. 30838

bibliografia

Dziękuję za uwagę!

Gry i zabawy edukacyjne (2024)

References

Top Articles
Here’s the Living Wage a Single Person Needs To Live Comfortably in North Carolina
Frequently Asked Questions - North Carolina Retirement Systems
Chris Provost Daughter Addie
Goodbye Horses: The Many Lives of Q Lazzarus
Repentance (2 Corinthians 7:10) – West Palm Beach church of Christ
Fnv Turbo
Computer Repair Tryon North Carolina
Mlifeinsider Okta
DIN 41612 - FCI - PDF Catalogs | Technical Documentation
Hallelu-JaH - Psalm 119 - inleiding
Voyeuragency
Indiana Immediate Care.webpay.md
Busted Barren County Ky
Idaho Harvest Statistics
Rachel Griffin Bikini
Spergo Net Worth 2022
Ally Joann
Unionjobsclearinghouse
Sef2 Lewis Structure
12 Facts About John J. McCloy: The 20th Century’s Most Powerful American?
Which Sentence is Punctuated Correctly?
Hdmovie2 Sbs
Greensboro sit-in (1960) | History, Summary, Impact, & Facts
Tokyo Spa Memphis Reviews
Milwaukee Nickname Crossword Clue
Beaufort 72 Hour
1773x / >
Wku Lpn To Rn
Ocala Craigslist Com
Best Restaurants Ventnor
Filmy Met
Franklin Villafuerte Osorio
El agente nocturno, actores y personajes: quién es quién en la serie de Netflix The Night Agent | MAG | EL COMERCIO PERÚ
Closest 24 Hour Walmart
Cvb Location Code Lookup
Pensacola 311 Citizen Support | City of Pensacola, Florida Official Website
Edict Of Force Poe
Caderno 2 Aulas Medicina - Matemática
Ticketmaster Lion King Chicago
Walgreens Agrees to Pay $106.8M to Resolve Allegations It Billed the Government for Prescriptions Never Dispensed
Lcwc 911 Live Incident List Live Status
Post A Bid Monticello Mn
Owa Hilton Email
2024-09-13 | Iveda Solutions, Inc. Announces Reverse Stock Split to be Effective September 17, 2024; Publicly Traded Warrant Adjustment | NDAQ:IVDA | Press Release
Alba Baptista Bikini, Ethnicity, Marriage, Wedding, Father, Shower, Nazi
Graduation Requirements
Sam's Club Gas Price Sioux City
Wood River, IL Homes for Sale & Real Estate
Dolce Luna Italian Restaurant & Pizzeria
Billings City Landfill Hours
La Fitness Oxford Valley Class Schedule
Latest Posts
Article information

Author: Edmund Hettinger DC

Last Updated:

Views: 5675

Rating: 4.8 / 5 (58 voted)

Reviews: 81% of readers found this page helpful

Author information

Name: Edmund Hettinger DC

Birthday: 1994-08-17

Address: 2033 Gerhold Pine, Port Jocelyn, VA 12101-5654

Phone: +8524399971620

Job: Central Manufacturing Supervisor

Hobby: Jogging, Metalworking, Tai chi, Shopping, Puzzles, Rock climbing, Crocheting

Introduction: My name is Edmund Hettinger DC, I am a adventurous, colorful, gifted, determined, precious, open, colorful person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.